Tag artykułu: Co zobaczyć

Obiekt sportowy

Arena Lublin

Arena Lublin to największy, najnowocześniejszy i najnowszy tego typu obiekt w regionie. Ma naturalną podgrzewaną murawę, kryte trybuny i przeznaczony jest głównie do rozgrywania meczów piłki nożnej. Na trybunach mieści się ponad 15 tysięcy widzów. Na co dzień obiekt jest bazą sportową dla klubu Motor Lublin, a także miejscem treningów innych klubów i szkółek piłkarskich.

>Szczegóły
Przestrzeń publiczna

Plac Litewski

„Na Placu Litewskim znajdują się pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja oraz obelisk upamiętniający podpisaniem aktu Unii Polsko-Litewskiej w 1569 r. W roku obchodów 700-lecia Miasta Lublin Plac Litewski został na nowo otwarty. W sercu miasta stworzona została enklawa dla mieszkańców, jak i turystów. Powstała nowa fontanna multimedialna, która na aż pięć funkcji: wodę, światło, dźwięk, obraz i lasery, dzięki którym wieczorami można podziwiać wyjątkowe widowiska. Na miejscu są także liczne ławki i siedziska, które mogą pomieścić około 650 osób. Dla dzieci przygotowane zostały place zabaw”.

>Szczegóły
Miejsce rekreacji

Zabytkowy Browar w Lublinie

Browary Lubelskie S.A. należące do Browaru Perła mieszczą się w dawnym klasztorze, a po jego opuszczeniu przez zakon, w latach 1846-2001 nieprzerwanie funkcjonował browar. „Od 2014 dzięki rewitalizacji to miejsce, w którym można dotknąć historii, odkryć niepowtarzalne smaki i wypocząć w zabytkowych postindustrialnych murach. Działa tu m.in. słynąca ze znakomitej kuchni oraz gatunków piw Perłowa Pijalnia Piwa, Apartamenty browar perła, trasa zwiedzania po Podziemiach Browaru oraz plenerowe Kino Perła”.

>Szczegóły
Instytucja kultury

Centrum Spotkania Kultur

„Centrum Spotkania Kultur to największa instytucja kultury po wschodniej stronie Wisły, jest instytucją podległą pod Samorząd Województwa Lubelskiego, która funkcjonuje od 2016 roku. CSK znajduje się w samym sercu Lublina. To miejsce, w którym spotyka się przeszłość i przyszłość; kultura wysoka i popularna, sztuka tradycyjna i współczesna. Przez minione lata prezentowali się tutaj zarówno polscy jak i zagraniczni artyści reprezentujący niemalże wszystkie formy sztuki.”

>Szczegóły
Instytucja kultury

Muzeum Wsi Lubelskiej

„Muzeum Wsi Lubelskiej malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.”

>Szczegóły
Instytucja kultury

Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w listopadzie 1944 roku. Jest to pierwsze muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej w Europie. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Muzeum zajmuje się pielęgnowaniem pamięci i rozwojem edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

>Szczegóły
Instytucja kultury

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

„Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” jest samorządową instytucją kultury działającą w Lublinie. W realizowanych programach nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby, Bramy Grodzkiej, zwanej też Bramą Żydowską. Była ona dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.”

>Szczegóły
Miejsce rekreacji

Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie

W Regionalnym Muzeum Cebularza uczestniczy się w interaktywnym pokazie. Podczas wizyty w muzeum można poznać historię Muzeum oraz legendę oraz przepis na cebularze. Podczas części warsztatowej uczestnicy wykonują swojego cebularza.

>Szczegóły
Instytucja kultury

Muzeum Józefa Czechowicza

„Muzeum Józefa Czechowicza istnieje od 1968 roku. Gromadzi i prezentuje zbiory z dziedziny literatury XX wieku. Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie. Historia jego powstania sięga lat 50., kiedy to w lokalnym środowisku literackim zrodził się pomysł organizacji placówek, które miały upamiętnić sylwetki wybitnych pisarzy związanych z regionem. W artykule Ocalmy pamięć wielkich (1957) Stanisław Fita i Lech Ludorowski wystąpili z propozycją, aby w regionie utworzyć kilka muzeów: Bolesława Prusa w Nałęczowie, Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Józefa Czechowicza i Henryka Wieniawskiego w Lublinie”.

>Szczegóły